onsdag 22 december 2010

Svar till PETRA ang när biverkningarna uppstod.

"Hej, efter att ha läst din blogg så undrar jag om du vet
när de flesta började få biverkningar av sprutan.
Kom biverkningarna direkt, eller hur lång tid efter kom
besvären? Hoppas att du mår bättre!
Mvh Petra"



Hej Petra!
Kunde inte svara dig direkt via ditt meddelande till mig.
Svarar här istället och hoppas du läser bloggen igen.

Allra vanligast verkar det vara att "biverkningarna"
startade när vaccinet började arbeta med immunsystemet.

Dvs från direkt efter vaccinationen och då handlar det om
främst om allergisk reaktion tilldagen/dagarna efter är
vanligast när jag läser igenom de mejl jag fått.

Men det är även flera som fått biverkningar eller rättare
sagt -SKADOR- av vaccinet veckor till månader efter
vaccinationen.

Nedan några ex från "fler än jag"

"Dagen efter vaknade jag med en känsla av tandläkarbedövning över hela kroppen. Armarna ”lydde” mig inte, skakade och vid ansträngning kunde jag inte styra dom. Samma med benen, som vek sig ...av sig själva. Jag provade att sticka nålar i benen, och kunde konstatera att jag inte kände något.Åkte till SÖS där de konstaterade att det förmodligen var en biverkning från vaccineringen."

"Fick några veckor efter sprutan svullnader i ansiktet och stickningar och domningar i ansiktet och även i armar o ben. Oftast på ena sidan så att halva kroppen och tex halva tungan kändes underlig. Jag kände också en inre vibration som blev värre så fort jag ansträngde mig. Jag led också av svår trötthet och allmän energilöshet."

"Vaccinet har drabbat min son. Han fyllde 3 år i mars. Han har haft små feber i skov och sväller upp i kroppen blir matt och får ont i kroppen, dålig aptit blir grinig och ledsen och trött och vill sova mycket . Han är inte samma pojke. I mitten på nov vaccinerades han och i början på dec blev han dålig han har varit på barnkliniken hela tiden sedan dess i början var vi där 2 ggr i veckan nu är vi där i gång i månaden och tar prover men det visar inget. Det här är jätte jobbigt psykiskt för alla i familjen att se honom att han inte mår riktigt bra och inte kunna göra något."

Misstänker du PETRA att du kan vara drabbad av Vaccinationsskada
får du gärna skriva till mig igen.
(Men jag kan tydligen inte svara dig när du skriver från Iphone.)

/marie

lördag 18 december 2010

onsdag 15 december 2010

Ytterligare ett barn som fått narkolepsi

http://www.tv4play.se/nyheter_och_debatt/nyheterna_halland?title=david_somnar_utan_konstant_sysselsattning&videoid=1173449

LYSSNA NOGA VAD LÄKAREN SÄGER OM KOMPONENTEN (skvalen?)

SKVALEN ÄR FÖRBJUDET I USA SEDAN LÄNGE - just pga av de stora riskerna.

mejl från ännu en drabbad?

Hej
Läste i din blogg och känner att jag blir kall.

Jag vill börja att beklaga det som hänt dig och hoppas att du med tiden ska få bli bättre och slutligen helt återställd.
Jag tog vaccinet i november eller december förra året. Först fick jag väldigt ont i armen runt sprutsticket, efter tre dagar blev jag superdålig fick 40 graders feber och tillslut var halsen så igensvullen att jag höll på att kräkas av gomseglet. då gick jag till vårdcentralen och de sa att jag hade fått halsfluss. Jag fick penicilin och blev bättre, men dagen efter att jag slutat med den kuren fick jag en ny halsfluss med reslutatet att jag fick ytterligare medicin.
därefter blev jag bra. Men under våren kände jag ofta en värk i lederna och trodde ofta att jag blivit sjuk. Det var som att ha en förkylning hängande över mig som aldrig gick över. till saken hör att en vännina till mig vaccinerade sig på samma vårdcentral men nån vecka innan och hon fick samma symtom som jag alltså halsfluss och fick också äta pencilin i två omgångar.
Sedan midsommar har jag en ständig värk i höfterna axlarna händerna fötterna armbågarna nacke bröstkorg. Jag har även mardrömmar, jag ser spindlar som inte finns, stora svarta spindlar som skriker åt mig, de är verkliga för jag sover inte utan de hänger ovanför min säng men när jag slår efter dom så finns de inte. Jag har efter sprutan haft tre allergiska reaktioner, jag är allergiker sedan innan men efter sprutan har jag reagerat starkt på livsmedel som innehåller histamin, har även reagerat på ketoprofen som är ett antiinflamatoriskt läkemedel..
Jag står nu under utredning för rematism och har gjort skelettröntken och magnetröntken men läkaren har inte hittat någont, ser att det finns en inflamation i höften men om det är remtiskt är svårt att säga. Jag har tagit en massa tester och man ser att sänkan är hög den ligger på runt 41 vilket indikerar inflamation. Jag har även fått stora eksem i huvudet som läkaren tror är psoriasis vilket också är en automon sjukdom.
Jag vet inte om det är orsakat av sprutan direkt eller indirekt det kanske inte har något med sprutan att göra, men jag tycker att det känns mycket obehagligt när jag läser din blogg.

(Har fått tillåtelse att lägga ut mejlet, men avsändaren vill vara anonym. /marie)